Занижена самооцінка є результатом вашого неправильного спілкування з дитиною. Ви скажете: «Як же це? Ми ж так стараємося для Лесика!». Самооцінка дитини починає стрімко падати, коли ви весь час їй повторюєте: «Не треба, давай я сама!» або «Ти ще маленький, у тебе не вийде», ну і найвідчайдушніше – «На що ти взагалі здатний?».

Які діти страждають від заниженої самооцінки?

Є діти, які від природи не дуже впевнені в собі і своїх силах. Нерішучі, образливі, сором’язливі. Вони часто відмовляються від нових видів діяльності, вважають, що не впораються із завданням. Вони повільні, розважливі, неквапливі. Дуже акуратні, люблять порядок і чистоту. Надійні, відповідальні. Сам процес навчання приносить їм задоволення (так закладено в них природою).

Але якщо цих дітей не підтримувати, чи не хвалити, їх впевненість в собі, а значить, і самооцінка буде знижуватися. Таких дітей не можна підганяти, квапити, обзивати «гальмом» або давати інші образливі прізвиська. Інакше вони можуть сильно образитися і навіть впасти в ступор.